Etkin Eğitim
SİZİ ARAYALIM

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
İlgili birim en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.

Etkin Eğitim Kurumları

BLOG

Dil Bilinci Ve Milli Kimlik | Blog | Etkin Eğitim Kurumları

Dil Bilinci Ve Milli Kimlik

İnsanların düşündüklerini ve duyduklarını bildirmek için kelimelerle veya işaretlerle yaptıkları anlaşma dilin tanımı olarak Türk Dil Kurumu tarafından belirtilmiştir. Duyduklarımız ve düşündüklerimiz de “biz” kavramını ortaya koyar. Biz bilincinin vatan toprakları ve sevgisiyle yoğrulmasıyla millet kavramını oluşturur.

Milli kimliğimizin ve ortak bilincimizin birinci derecede taşıyıcısı olan dil, millet olma bilincimizin de başında gelir. Değerler insanları bir arada tutar bilinç ise bunları fark etmemizi sağlar. Bütün bu olguların oluşması, taşınması ancak dil yoluyla mümkündür.

“Dili gereksiz yabancı sözcüklerden uzaklaştırıp temiz tutmak; tıpkı vücudunu, vicdanını, evini, köyünü ve şehrini temiz tutmak gibi ahlaki bir ödevdir.” düşüncesi ile Gerhard Kessler, “Dilinizi daima iyi kullanınız; o, sizi saadete götürdüğü gibi felakete de götürebilir.” diyen Hz. Ali, “Milletin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milleti, dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalı.” sözüyle Mustafa Kemal Atatürk ve pek çok düşünür bu konunun önemini vurgulamıştır. Görülüyor ki bu ödevimizi doğru yönde gerçekleştirdiğimizde millet bilincimizi saadete ulaştıracağız.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre her on beş günde bir dil yok olmaktadır. Küresel güçlerin, küresel değer ve yöntemleri karşısında milli kimliğini ve varlığını korumak isteyen her toplum öncelikle diline sahip çıkmalı ve onu yaşatmaya çalışmalıdır.

Gelecek nesillerin Türk milleti olarak devamlılığı Türkçe öğrenimine önem vermek ve sahip çıkmakla gerçekleştirilecektir. Biz de Etkin Eğitim Kurumları olarak Türkçe derslerinde dil bilincini öğrencilerimize tüm yönleriyle işlemek hedefindeyiz.

 

 

Etkin Kampüs Türkçe Zümresi

  • İNSAN KAYNAKLARI

    Etkin Eğitim Kurumları en değerli kaynağımızın insan olduğunu bilerek, Etkin olmaktan mutlu olacakları ve kendilerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı sunmayı hedefler. Etkin Eğitim Kurumları olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm kurumlarımız için web sayfamız insan kaynakları formunu doldurmanız yeterlidir.

  • EKİBİMİZE KATILIN