Etkin Eğitim
SİZİ ARAYALIM

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
İlgili birim en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.

Etkin Eğitim Kurumları

BLOG

Eskişehir 2023 LGS Hazırlık  | Blog | Etkin Eğitim Kurumları

Eskişehir 2023 LGS Hazırlık

LGS sınavında ilk etapta sözel bölüm karşımıza çıkacak. Bu bölümde Türkçe, İnkılap, Din ve Yabancı Dil soruları karşımıza çıkacak. Türkçe’den 20, İnkılap dersinden 10, Din 10 ve Yabancı Dil dersinden 10 soru geliyor. Sınavın ikinci bölümünde Matematik ve Fen dersi geliyor. Matematik dersinden 20 Fen dersinden 20 soru gelecek.

Bu dersler arasında genelde matematik dersi zor olarak bilinse de sınava çalışarak girildiği takdirde matematik sınavı da kolaylıkla halledilecektir. Burada en önemli dersler Türkçe, Matematik ve Fen dersidir. Çünkü bu derslerin kat sayısı 4’dür. Yani 1 Türkçe sorusu yapıldığı zaman 4 tane İnkılap sorusu çözülmüş gibi oluyor. İnkılap, Yabancı Dil ve Din dersinin kat sayısı ise 1’dir. Sayısal dersler için her soruda 2 dakika, sözel derslerde ise her soru için 1,5 dakika veriyorlar. Bunun nedeni ise sözel derslerin daha basit olmasıdır.

LGS sınavına kendi okulunuzda gireceksiniz. Sınav tarihi ise genellikle her yıl haziran ayının ilk haftası, pazar günü ve saat 9 buçukta yapılmaktadır. İyi bir lisede eğitim görebilmek için LGS sınavına girmeniz gereklidir. Bu liseler Fen liseleri, Anadolu liseleri, Sosyal Bilimler Lisesi, Mesleki ve Teknik Liselerdir. Fen ve Anadolu liselerini kazanırsanız iyi bir üniversiteye yerleşmeniz daha kolay olacaktır. Çünkü bu liseler direkt olarak üniversite sınavında karşınıza çıkacak olan konuları öğretiyor. Meslek Liseleri ise daha çok bir meslek edinmeye yönelik dersleri öğretiyor. Ama elbette ki Türkiye’deki her liseden üniversiteyi kazanmanız mümkün.

LGS sınav sorularını Milli Eğitim Bakanlığının Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü hazırlıyor. Soruları hazırlarken geçmiş LGS sorularına, MEB kazanımlarına, örnek sorulara, MEB kitaplarına bakıyorlar.

LGS’ye Nasıl Çalışılır ?

Sınavı kazanabilmek için özgüven, çalışmak ve sabırlı olmak çok önemlidir. Hedefiniz yüksek ve mutlaka belirli olmalı. Sınava çalışacağınız yıl dizi izleme, oyun oynama gibi aktivitelerden biraz uzak durmanız gerekir. Hayallerinizdeki liseye ulaşabilmeniz için daha çok vaktiniz ders çalışırken geçmelidir. Aynı zamanda planlı olmak çok önemlidir. Çalışırken öğrendiğiniz şeyleri yazmalısınız. Çünkü söz uçar ama yazı kalır. Motivasyonunuzu arttırmak için dinlenmeye ve eğlenmeye de zaman ayırmalısınız.

  • İNSAN KAYNAKLARI

    Etkin Eğitim Kurumları en değerli kaynağımızın insan olduğunu bilerek, Etkin olmaktan mutlu olacakları ve kendilerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı sunmayı hedefler. Etkin Eğitim Kurumları olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm kurumlarımız için web sayfamız insan kaynakları formunu doldurmanız yeterlidir.

  • EKİBİMİZE KATILIN