Etkin Eğitim
SİZİ ARAYALIM

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
İlgili birim en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.

Etkin Eğitim Kurumları

BLOG

Eskişehir Etkin Sınava Hazırlık Kursları; LGS Başarınızı Artıracak Tüyolar | Blog | Etkin Eğitim Kurumları

Eskişehir Etkin Sınava Hazırlık Kursları; LGS Başarınızı Artıracak Tüyolar

LGS Başarınızı Artıracak Tüyolar

LGS için geri sayım başladı. Hayalimizdeki mesleğe ulaşmak için önümüzdeki önemli basamaklardan biri de liselere giriş sınavını kazanmak. Peki LGS’de başarılı olmak için ne yapmalıyız? LGS’de derece yapan öğrencilerin başarı sırları neler?

Öncelikle sınava iyi bir hazırlık yapmak disiplin gerektirir. LGS’de başarılı olmanın ilk kuralı, kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemektir. Nitekim bir hedef olmadan motive olmak ve çalışmalarımızı verimli bir şekilde devam ettirmek daha zor olacaktır. Tüm zamanların en başarılı fizikçilerinden Einstein’ın dediği gibi, ‘’Dehanın 10'da 1'i yetenek, 10'da 9'u da çalışmaktır.’’ Bu hayatın hemen her döneminde geçerli bir kuraldır. Uzun vadeli hedeflerinize giden yolda, kısa vadeli hedefler belirleyerek planlarınızı kademe kademe hayata geçirebilirsiniz.

 

Unutmayın, başarının anahtarı engellere değil hedeflere odaklanmaktır. Hedefinize odaklanın ve kendinize güvenin.

 

1. Günlük, haftalık ve aylık çalışma programı belirleyin.

Sınava hazırlık süreci oldukça stresli bir süreç olabilir. Birçok öğrenci temel ihtiyaçlarına ayırdığı zaman dışında sürekli olarak ders çalışma eğilimi gösterir. Bunun nedeni sınavda başarısız olma korkusudur. Ancak panik halinde ders kitaplarına ve testlere sarılmanın, genellikle en verimli çalışma metodu olduğu söylenemez. Çalışma şeklinize uygun bir program oluşturun ve çalışma programınızı aksatmadan uygulayın. Sistemli bir şekilde çalışmaya başladığınızda, zamanınızı çok daha iyi bir şekilde yönetebildiğinizi fark edeceksiniz. Günlük çalışma programının yoğunluğu, sınav gününün ne kadar yakın olduğu ile de ilgili olarak, her öğrenci için değişkenlik gösterecektir. Kendi durumunuza göre çalışma saatlerinizin ne gerekenden daha az ne de gerekenden daha fazla olmamasına özen gösterin.

 

2. Çalışma alanınızın düzenli olduğundan emin olun.

Ders çalışırken motivasyonumuzu korumanın en önemli etkenlerinden biri de çalışma ortamımızdır. Çalışma masanızın üzerinin düzenli olduğundan ve dikkatinizin dağılmasına sebep olacak eşyaların bulunmadığından emin olun. Ders kitaplarınız ve notlarınız için masanızda yeterli alanı açmalısınız. Çalıştığınız odanın yeterince aydınlık ve havalandırılmış olmasına dikkat edin. Bunun yanında çalışma koltuğunuzun yeterince konforlu olması önemlidir ancak çok yumuşak yüzeylerde ve uzanarak ders çalışmamaya özen gösterin. Bazı kişiler tam bir sessizlik içinde daha iyi konsantre olurken, bazıları müzik dinleyerek daha iyi konsantre olabilir. Siz de ders çalışırken en iyi nasıl konsantre olabildiğinizi test edebilirsiniz.

 

3. Eski sınavlar üzerinde pratik yapın

LGS sınavına hazırlanırken başvurabileceğiniz en etkili yollarından biri, önceki yıllara ait sınav soruları ile pratik yapmaktır. Ayrıca eski sınav soruları üzerinden ilerlemek, soruların biçimini ve formülasyonunu görmenize yardımcı olacaktır. Bu da sınavda sizi neyin beklediğini bilmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda gerçek sınavda ihtiyacınız olan süreyi ölçmek için değerli bir uygulama olacaktır.

 

4. Düzenli molalar verin

Beynin yeniden odaklanması için düzenli molalar gerekir. Uzun saatler hiç ara vermeden çalışmak en iyi yöntem olmayabilir. Çünkü beynimiz yorulduğunda konsantrasyon ve algı yönünden zayıflamamıza neden olur. Çalışmanın en önemli kısmı, çalışma tarzınıza uygun bir dinlenme rutini geliştirmektir.

 

5. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur

LGS’ye hazırlanırken sağlıklı beslenmeniz, yeterince ve düzenli uyku uyumanız önemlidir. Sizin için iyi olan, konsantrasyonunuzu ve hafızanızı geliştirecek doğal, taze ve vitamin yönünden zengin yiyecekleri seçerek, vücudunuzu ve beyninizi zinde tutmaktır. Sınav hazırlık sürecinde çalışma programınızı ertelemeden, aksatmadan, dolayısı ile uyku için ayırmanız gereken vakitten feragat etmeden uygulamalısınız ki, konsantrasyonun en azılı düşmanlarından biri olan uykusuzluk problemi ile karşı karşıya kalmayın.

 

6. Sınav gününüzü planlayın

Sınav için tüm kuralları ve gereksinimleri kontrol edin ve bir iki gün önceden hazır edin. Rotanızı ve hedefinize ulaşmanız için gereken süreyi planlayın ve birkaç dakika da fazladan ekleyin. Geç kalmak ve daha fazla endişe ile uğraşmak istemezsiniz.

 

Bir amaca ulaşmak için ne kadar çok çalışırsanız, onu elde ettiğinizde bir o kadar iyi hissedersiniz. Önünüzdeki zamanı iyi değerlendirerek, hayallerinize ve hedeflerinize kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

 

Başarılar!

  • İNSAN KAYNAKLARI

    Etkin Eğitim Kurumları en değerli kaynağımızın insan olduğunu bilerek, Etkin olmaktan mutlu olacakları ve kendilerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı sunmayı hedefler. Etkin Eğitim Kurumları olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm kurumlarımız için web sayfamız insan kaynakları formunu doldurmanız yeterlidir.

  • EKİBİMİZE KATILIN