Etkin Eğitim
SİZİ ARAYALIM

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
İlgili birim en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.

Etkin Eğitim Kurumları

BLOG

İngilizcede Kelime Öğrenme Yöntemleri | Blog | Etkin Eğitim Kurumları

İngilizcede Kelime Öğrenme Yöntemleri

Yabancı bir dilin öğreniminde en büyük engellerden biri, yüzlerce kelimenin nasıl ezberleneceğidir. Kelimeyi ezberlemek yerine kelimenin öğrenilmesi aslında daha kalıcı  ve yerinde olacaktır. Bu öğrenme bazı yöntemlerle gerçekleşir ve daha kolay hale gelir.


     Öncelikle kelimenin telaffuzu öğrenilmelidir. Telaffuzla ilgili gerekli tekrarlar yapıldıktan sonra kelimenin okunuşuna benzer bir Türkçe cümle kurarak, kelimeyi ana dilimiz ile bağdaştırabiliriz. Örneğin; ‘screw’ vida anlamına gelir. Vidayı sıkarız ve ‘sıkru sıkru’ diyerek hem sıkmaktan yola çıkarak vida anlamını hem de okunuşunu hafızamıza kodlamış oluruz.


         Bir başka kelime öğrenme yöntemi ise o kelimenin bizlere ilk olarak çağrıştırdığı başka bir kelime ile ilgili sıradan olmayan hikayeler oluşturmaktır. Çünkü sıradan olan herhangi bir şey akılda kalıcı olmayacaktır. Örneğin; ‘cruise’ kelimesi ‘gemi yolculuğu’ anlamına gelmektedir ve bu kelimeyi duyduğumuz an ‘Tom Cruise’ ile bağdaştırarak bir hikaye oluşturabiliriz. ‘Tom Cruise çok yaşlanmıştır ve artık film çekmesin biz onu ‘gemi yolculuğuna gönderelim.’ diyebiliriz. Bu şekilde kelime öğrenme daha zevkli ve daha kalıcı bir hal almaya başlar
     

       İngilizcede kelime öğrenmenin aslında sanıldığı kadar zor olmadığını ve bazı yöntemlerle bunun mümkün olabildiğini görüyoruz. Bir kelimeye harf ekleyip çıkarma gibi çok basit bir yöntem dahi kelimenin öğrenilmesini kolaylaştıracaktır. ‘Act out’ kelimesi ‘canlandırmak,rol oynamak’ demektir ve ‘act’ kelimesine ‘-or’ harflerini ekleyerek ‘actor’ kelimesini elde ederiz. ‘Actor’ ne iş yapar; ‘rol oynar, canlandırır.’ şeklinde kodlarsak böylece bu kelimeyi de kolayca öğrenmiş oluruz.

 

       Aslında İngilizcede kelime öğreniminde faydalanabileceğimiz birçok yöntem daha mevcuttur. Bu yöntemleri, aynı gruba ait kelimelerin baş harflerinden oluşturulan akrostiş yöntemi, kelimenin okunuşu ve anlamı arasındaki sessel benzerlikler, eş anlam ve zıt anlamlarıyla öğrenme, okunuş benzerliklerinden kaynaklanan bir başka kelimeyle ilişkilendirme şeklinde de çoğaltabiliriz. Ancak asıl önemli olan; kelimenin okunuşunu,yazılışını ve anlamını öğrendikten sonra bu kelimenin cümle içindeki kullanımını da görmektir. Böylece kelimenin yapısını (fiil mi,sıfat mı vb) görmüş oluruz ve bu kelimeyi hangi durumda kullanacağımızı daha iyi kavrayabiliriz.

 

        Yapılan bir araştırmaya göre beyin, uyumadan önce gördüklerimizi ve duyduklarımızı daha iyi kodlar. Bu yüzden o gün veya hafta içinde öğrendiğimiz yeni kelimeleri uykuya geçmeden bir ya da birkaç kez okumak öğrenmeyi ve hafızada kalıcı olmasını kolaylaştıracaktır.

 

        Aslında İngilizcede kelime öğrenmenin önündeki en büyük engel; dil öğrenme konusunda kıramadığımız ön yargılarımız ve ezberdir. Bunların aksine yukarıda bahsedilen ve kişinin de yaratıcılığı ile oluşturabileceği çeşitli yöntemlerle İngilizce öğrenilip geliştirilerek kalıcı hale getirilebilir.

  • İNSAN KAYNAKLARI

    Etkin Eğitim Kurumları en değerli kaynağımızın insan olduğunu bilerek, Etkin olmaktan mutlu olacakları ve kendilerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı sunmayı hedefler. Etkin Eğitim Kurumları olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm kurumlarımız için web sayfamız insan kaynakları formunu doldurmanız yeterlidir.

  • EKİBİMİZE KATILIN