Etkin Eğitim
SİZİ ARAYALIM

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
İlgili birim en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.

Etkin Eğitim Kurumları

BLOG

Lise Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ? | Blog | Etkin Eğitim Kurumları

Lise Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Öğrencilerin heyecanla beklediği liselere giriş sınav sonuçları açıklandı. Sırada hem öğrencileri hem de velileri heyecanlandıran tercih süreci var. Etkin Eğitim Kurumları rehberlik servisi tarafından sizler için lise tercihi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili önerilerimiz şu şekildedir; 


Okul Seçimi Yaparken Hızlı Karar Vermeyin !

Liselere giriş sınav sonuçları açıklandı ve tercih yapmaları için öğrencilere kısıtlı bir süre verildi. Bu süreyi acele etmeden oldukça iyi araştırma yaparak değerlendirmek gerekiyor.


Tercih Gününü Son Güne Bırakmayın !

4 Temmuz’da başlayan LGS tercihleri 20 Temmuz’da sona erecek. Ancak beklenmedik bir durumla karşı karşıya gelmemek için tercih listenizi hazırlamayı ve onaylayıp göndermeyi son güne bırakmayın.


Öğrencinin Kişiliğine Uygun Bir Okul Tercih Edilmeli


Lise tercihi yaparken en önemli noktalardan birisi de öğrencinin karakterine uygun bir liseyi tercih etmesidir. Lise eğitimi üniversiteye geçiş aşamasında oldukça önemli olduğu için öğrencinin yapmak istediği mesleğe uygun okullar tercih edilmelidir. Örnek verecek olursak doktor yada mühendis gibi sayısal bölümlerdeki meslekleri seçmek isteyen öğrencilerin gitmesi gereken lise fen lisesidir. Öğrenci meslek seçiminde kararsız yada kişiliğine uygun olan mesleği bilmiyorsa, uzmanlar tarafından kişiliğine göre meslek seçimleri testleri yapılmalıdır.


Tercih Edilen Liselerin Başarı Sıralamasına Bakılmalıdır


Tercih yapılırken liselerin üniversite kazandırma başarı sıralamalarına bakılarak fikir sahibi olunabilir. Yabancı dil eğitimi, okulda teknoloji kullanımı gibi kıstaslar okulun başarı sıralamasını etkilemektedir. 


Yüzdelik Dilime Dikkat !


Öğrenciler tercih yaparken aldıkları puanı değil yüzdelik dilimi baz almalıdır. Çünkü her yıl sınavın zorluk derecesi farklılık gösterdiği için öğrencilerin aldıkları taban puan değişmektedir. Tercih listesi hazırlanırken seçmek istenilen okulun yüzdelik dilimine uygun okullar listeye eklenmelidir. 

Öğrenciler tercih listesinin birinci ve ikinci sırasına çok fazla bir fark olmayacak koşulda, yüzdelik dilimi tutmayan fakat çok gitmek istedikleri okulları yazabilirler. Altına kendi yüzdelik dilimine yakın okullar yazılmalıdır. Tercih listesinin sonuna da kendi yüzdelik diliminin altındaki okullar eklenirse öğrenci açıkta kalmaz. 


Adım Adım 2022 LGS Tercih Sistemi


4 Temmuz’da başlayan LGS tercihleri  20 Temmuz’a kadar sürecek ve 25 Temmuz’da sonuçları yayınlanacak. Adayların merkezi yerleştirme ile alan okullardan 10, yerel yerleştirme ile alan okullardan 5, ve pansiyonlu okullardan 5 olmak üzere toplam 20 tercih hakkı var. 

Merkezi yerleştirme; LGS sınav puanı ve yüzdelik dilimine göre yapılan yerleştirme türüdür. LGS’ye giremeyen öğrenciler merkezi yerleştirme seçeneği ile tercih yapamamaktadır. 

Yerel yerleştirme; Tercih ekranının zorunlu doldurulması gereken alanlarından olan merkezi yerleştirme bölümü öğrencilerin ikamet ettiği adresleri baz alınarak bir liseye yerleştirilmesi demektir. İkametin dışında  6,7 ve 8. sınıfın yıl sonunda alınan başarı puanları aritmetik ortalaması ve özürsüz devamsızlık hakkı ikametin dışında yerel yerleşmeyi etkileyen diğer faktördür. 

 Pansiyonlu okul tercihini LGS’ye giren öğrenciler de girmeyen öğrenciler de yapabilmektedir. Toplamda 5 pansiyonlu okul seçme hakkı bulunuyor. Hiçbir okula yerleştirilemeyen öğrenciler yatılı okul denilen pansiyonlu okullara yönlendiriliyor. 

 Tercih yapmak için adım adım;

 • MEB’in e-okul’da açılmış olan sitesine giriş yapın,
 • İlk etapta yerel yerleştirme basamaklarını tamamlayın.
 • İkinci adımda Merkezi Sınav Puanı ile öğrenci kabul eden Ortaöğretim Kurumları Tercih Rehberini tıklayın.
 • Karşınıza çıkan okul türlerinden istediğiniz okul türlerini işaretleyin. Dilerseniz yalnızca tek bir okul türünü seçebilirsiniz.
 • İl ve ilçe seçimlerini yapın.
 • Kendi yüzdelik dilimine uygun olan dilim aralığını belirleyin.
 • Aynı puan grubundan okullardan evinize yakın olanlarını tercih edin.
 • Seçmiş olduğunuz okulların hazırlık sınıfı olup olmadığını kontrol edin.
 • Dileyen öğrenci tercih listesini hazırladıktan sonra girme ihtimali yüksek olan okulun yöneticisi ile görüşerek, okulun beklentilerine uygun olup olmadığı hakkında bilgi alabilir.
 • Tercih listenizi son kez gözden geçirdikten sonra gönlünüz rahat bir şekilde hazırladığınız listenizle birlikte okulunuza giderek listenizi onaylatarak, imzalı çıktı alabilirsiniz.
 • İNSAN KAYNAKLARI

  Etkin Eğitim Kurumları en değerli kaynağımızın insan olduğunu bilerek, Etkin olmaktan mutlu olacakları ve kendilerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı sunmayı hedefler. Etkin Eğitim Kurumları olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm kurumlarımız için web sayfamız insan kaynakları formunu doldurmanız yeterlidir.

 • EKİBİMİZE KATILIN