Etkin Eğitim
SİZİ ARAYALIM

Aşağıdaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
İlgili birim en kısa sürede size dönüş sağlayacaktır.

Etkin Eğitim Kurumları

BLOG

Teknoloji Kullanımı ve Çocuk | Blog | Etkin Eğitim Kurumları

Teknoloji Kullanımı ve Çocuk

İnsan yaratılışı gereği diğer insanlarla temastadır. Günümüzde çeşitli ortamlar bu teması sağlamak ve artırmak için imkan sağlamaktadır. Çağımızda teknolojinin varlığı bu temasların önemli bir kısmını oluşmaktadır. Ancak özellikle son yıllarda çoğu zaman çocukların internet ortamında kurduğu etkileşimler ebeveynleri tedirgin etmekte ve teknoloji kullanımıyla ilgili uzmanların görüşleri farklılık göstermektedir. Yaşadığımız döneme rastlayan salgın süreci ise bu endişeleri artırmakta ve ebeveynlerin içine girdikleri çıkmazı derinleştirmektedir. Eğitim sürecinin de online ortama taşınmasıyla ekranda geçirilen sürenin artması ailelerde çocuklarının sosyal, fiziksel gelişimlerindeki olumsuz olabilecek etkilere maruz kalmasına sebep olmaktadır. Ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçların önüne geçebilmek için; aile tarafından sınırların çizilmesi ve bu sınırların çocuk ile işbirliği içinde belirlenmesi temel alınarak teknoloji kullanımında da aynı yaklaşımın aileler tarafından benimsenmesi gerekmektedir.

Çocukların gelişim süreçleri düşünüldüğünde akıllı telefonların, teknolojik cihazların sosyal ve duygusal gelişiminde eskiye kıyasla daha etkin ve hassas bir rol oynadığı görülmekte ve çağın gereklerine uyum sağlayabilmek ve ekran kullanımının her türlüsünü “ risk” olarak görmekten kaçınmak gerekmektedir. İnternet ortamı öğrenmeye, gelişmeye imkan sağlayacak pek çok alt yapı barındırmaktadır. Ayrıca internette vakit geçirmenin çocukların asosyalliğini artırma ihtimaline karşın mevcut arkadaşlıklarının da kalitesini artırdığına yönelik çalışmalar bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında teknolojinin olumlu taraflarının olumsuz etkilerinin gölgesinde kalmaması ancak ebeveynlerin uygun sınırları koyması ile sağlanabilmektedir.

Bir diğer konu ise çocuklar tarafından sosyal medyanın aktif şekilde kullanılır hale gelmesi. Ne yazık ki çocukların güvenliğini tehdit edici pek çok unsura sosyal medya ortamlarında rastlanmaktadır. Siber zorbalık da bunlardan biridir. Ebeveynler dijital medya kullanımındaki risklerin bilincinde olmaları için çocuklarına yardımcı olabilirler. Farkındalık sahibi olmak risklerin olumsuz etkisini azaltacaktır. Örneğin popüler sosyal medya uygulamalarını önce anne veya baba kendi telefonuna yükleyerek çocuk ile birlikte kullanabilir. Bu sayede çocuk sosyal medyanın riskleri ile ebeveynin kontrolü eşliğinde karşılaşmış olacak ve ebeveynin de bu riskler hakkında çocuk ile konuşma imkanı bulacaktır.

Ve son olarak; aileler öncelikle kendi teknolojiyi kullanım alışkanlıklarını gözden geçirmelidir; her zaman hatırlanmalıdır ki çocuklar sosyal öğrenme yoluyla yeni deneyimler elde ederler, anne ve babalarını örnek alırlar. Anne ve babanın çocuk ile açık iletişim ortamını sağlayarak, çocuğun yaşadığı herhangi bir olumsuz durumda anne babasının en güvenilir kaynak olduğunu unutmadan yardım talebinde bulunması sağlanmalıdır. Çocuğu çevrimiçi kötü davranışlarında, küçük düşürücü olmayan yaptırımları devreye sokmak; tüm teknolojik cihazların kullanımın yasaklanması gibi ağır cezalardan çok daha işlevsel bulunduğu günümüzde aşikardır. Ceza durumunda istenmeyen faaliyetlerin gizli şekilde gerçekleşme ihtimali yüksektir. Sağlıkla yetişen nesil için, anne ve babaların ya da çocuğa bakım veren bireylerin doğru yaklaşımları şarttır. Çocuğunuzla kurabileceğiniz sağlam bağlar için çabanızın olması onlara armağan edeceğiniz en güzel hediye olacaktır.

  • İNSAN KAYNAKLARI

    Etkin Eğitim Kurumları en değerli kaynağımızın insan olduğunu bilerek, Etkin olmaktan mutlu olacakları ve kendilerini geliştirebilecekleri bir çalışma ortamı sunmayı hedefler. Etkin Eğitim Kurumları olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm kurumlarımız için web sayfamız insan kaynakları formunu doldurmanız yeterlidir.

  • EKİBİMİZE KATILIN